Logo

Mit tehetek én a levegőminőség javításáért?

Elsődleges feladat a PM kibocsátás csökkentése

  1. Fűts okosan, és ne égess avart.
  • A legkevesebb légszennyezőanyag kibocsátással a megújuló energiával történő fűtés jár (pl. geotermia, hőszivattyú, napkollektor.) Kedvező az elektromos fűtés is főleg, ha napelemekkel állítjuk elő az energiát. A porkibocsátás szempontjából gázfűtés is kevéssé szennyező.
  • Ha szilárd tüzelőanyagot használsz, akkor csak száraz fával (a nedvességtartalma kevesebb mint 15%, fapellettel vagy fabrikettel fűts. A nedves fa, szén, lignit égetése rendkívül szennyező.
  • Az MDF, pozdorja, OSB, stb. bútorlapok elégetése a porszennyezés mellett nagyon veszélyes rákkeltő anyagok kibocsátásával is jár, ami a közvetlen környezetünkbe kerül. A műanyag szemét, autógumi, ruha, kezelt fa hulladékok (pl. régi ablakkeret vagy farostlemez) égetése tilos, ezen anyagok tüzelése során is mérgező, rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe.
  • Az avar vagy zöldhulladék égetése rendkívül szennyező. Égetés helyett komposztálj vagy használd a zöldhulladék házhoz menő elszállításának lehetőségét. A zöldhulladékot lerakhatod a hulladékudvarokban is.

 

  1. Használd a közösségi közlekedési eszközöket, kerékpározz, gyalogolj
  • Mérsékeld a személygépjárművek használatát! Használd helyette a közösségi közlekedést! A dízel járművek koromkibocsátása különösen erősen szennyezi a levegőt.
  • Kerüljük a gépjárművek üresjáratását, mert ilyenkor a légszennyezésük megsokszorozódik.
  • A kerékpár az egyik legkörnyezetkímélőbb közlekedési eszköz. Használatával nem terheljük a város levegőjét.
  • Levegőminőségi szempontból kedvező a modern, elektromos hajtású gépkocsik használata.

 

Ha mégis szennyezett a levegő, akkor az egészség védelme a legfontosabb

  1. Ne sportolj a szabadban, ha magas a PM koncentráció
  • Ha szennyezett a levegő, ne sportolj, ne kerékpározz a szabadban. Különösen veszélyes a szervezetre, ha fokozott mozgással és igénybevétellel járó gyakorlatok végzésekor szennyezett levegőt lélegzünk be, hiszen ilyenkor a szervezetnek több levegőre van szüksége, így több káros anyag is jut be a tüdőnkbe.
  • Szennyezett időszakokban edzzünk beltéren, használjuk a konditermeket, mászócsarnokot.
  • Ha a szabadban szeretsz edzeni vagy futni, akkor kövesd figyelemmel a szennyezettséget és válassz tisztább időszakot a testgyakorlásra.
  • Ha van rá mód, akkor ne a forgalmas utak mentén közlekedj, válassz kisebb mellékutakat, városon kívüli területeket.

 

  1. Szellőztess okosan

Akkor szellőztessünk, amikor alacsonyabb a levegő szennyezettsége. Téli időszakban ezek a déli, koradélutáni órák. Figyelembe kell venni, hogy hidegebb időben a lakosság általában 5-6 órakor fűt be, és ilyenkor már a késő esti órákban is magas marad a légszennyezettség.

Figyeljük az aktuális PM koncentráció értékeket és ezek alakulásától függően kiválasztani a legkedvezőbb szellőztetési időszakot.

Ha van rá mód, akkor ne a forgalmas utak mentén közlekedj, válassz kisebb mellékutakat.

  1. A légszennyezettségtől függően válaszd meg a napi tevékenységeid időpontját

Ha szennyezett a levegő, akkor célszerű folyamatosan nyomon követni a PM adatokat és ennek megfelelően megválasztani a napi séta vagy sportolás idejét, az óvodákban, iskolákban pedig a kinti játék, spotfoglalkozás időpontját.